En
Fb.

88 let tepla

Oldřich Morys

09.12. – 27.12.15

„Často si u hořícího ohně představuju, že se sluneční energie, která celé ty roky vyživovala strom, hořením opět uvolňuje. Že v tom ohni je i letní den, kdy jsem se narodil, a spousta dní před ním. V 88letém stromě je tak obsaženo slunce, které skleník neabsorboval v době, kdy byl v ruinách. Je to vlastně horizontálně položená časová osa, ze které se ukrajuje a pálí rok po roce až k nule. Líbí se mi představa, že stejná energie, dnes uvolněná hořením, vyhřeje prostor skleníku a návštěvníci si ji odnesou ve formě teplého čaje v žaludku.“ O. M.
Instalace a intervence Oldřicha Moryse se pohybují kolem nečekaného použití běžných předmětů a jejich radikální reinterpretace, převrácení i překroucení. Morys ve svých projektech spojuje nesvázanou a okouzlenou fantazii dítěte (sám momentálně pracuje v mateřské školce) a inteligenci, vytrvalost a technickou zdatnost dospělého. Výsledkem jsou pokusy a intervence na hraně zdravého rozumu (či, chcete-li, institucionální kritiky), jimž nechybí velkorysost, roztomilá urputnost a šibalský humor.

Výstava v Entrance Gallery volně navazuje na starší Morysovy stromové sochy a zároveň přímo reaguje na prostředí klášterní zahrady a její oranžérie. Jeden z uschlých stromů v zahradě se Morys po poradě se zahradníkem rozhodl přenést v maximální úplnosti dovnitř oranžerie, která je vlastně také oživenou replikou sebe sama: z původního skelníku se tak stala vitrína na umění, zaplněná dnes ready-made švestkou, zasazenou dle součtu letokruhů v roce 1927. Tu Morys nechává v průběhu výstavy kustody pomalu převádět na energii tepla vroucího čaje. Land-artově pojaté zamyšlení nad koloběhem přírodních cyklů završuje Morys smířlivým a vstřícným gestem adventní pohostinnosti. Přijďte na šálek času.
Text / Pavel Vančát

 

Wikipedia.cz: 1927
– 27. května – Třetí volba prezidenta Masaryka.

– květen – Americký pilot Charles A. Lindbergh jako první člověk na světě přeletěl bez mezipřistání Atlantský oceán (trasa letu Long Island – Paříž), let trval 33 hodin a 29 minut.

– Představitel ruské pravoslavné církve metropolita Sergej podepisuje naprostou loajalitu církve na sovětské moci.

– Začaly se tvořit tváře čtyř amerických prezidentů do skalního masivu.

– Austrálie přemisťuje své hlavní město z Melbourne do Canberry.

– 6. října – Byl uveden film Jazzový zpěvák, první zvukový film.
Narození:

5. května – Eva Fuková, americká fotografka českého původu

10. května – Ladislav Hejdánek, český filosof

Miloslav Jágr, český průmyslový výtvarník a malíř († 23. srpna 1997)

9. června – Viktor Rudiš, český architekt

7. srpna – Jiří Malásek, český klavírista a hudební skladatel († 26. září 1983)

3. září – Zdeněk Palcr, sochař, restaurátor, výtvarný teoretik a typograf († 12. července 1996)

12. listopadu – František Šťastný, motocyklový závodník († 8. dubna 2000)