En
Fb.

It’s a GIFȾ

Black Media

08.11. – 01.12.12

Je mezinárodní festival krátkých GIF (Graphics Interchange Format) animací, zaměřující se především na volnou a svobodnou tvorbu lidského ducha. V několika stovkách promítacích hodin představuje širokou přehlídku současné celosvětové produkce. V jeho průběhu se představí na 600 animací z celého světa, součástí bude i sekce prezentující stovku animací z České republiky. Festival nabízí unikátní uvedení snímků renomovaných autorů.

Formát *.gif se používá již od roku 1987, kdy byla představena jeho prvotní verze. Animovaný.gif dnes zažívá opětovné vzkříšení a proto je *.gif FESTIVAL zaměřen právě na něj! Jedná se o nenáročný formát, vykazující kvality jichž použitím jiných formátů nedosáhneme.

Podobně jako v kině, je divákům nabídnut pohyblivý obraz. V porovnání s filmovou projekcí je zobrazeno pouze několik desítek stále se opakujících snímků. Chybí hudba, zvuk, dialogy, titulky i komplikovaný příběh. Místo toho divák nachází repetitivnost, otevřenost a prostor pro fantazii.

Animovaný.gif je díky svým omezením a z nich vyplývajícím vysokým stupněm stylizace skvělým uměleckým prostředkem. Může tak v sobě v případě vhodného zpracování ukrývat sdělení několikanásobně překonávající datově náročnější formáty a to v rozsahu několika málo snímků. Jeho důležitou vlastností je i jeho pozice na pomezí statického obrazu a videa vyžadující jak výtvarný tak filmový přístup.
Animovaný.gif nás přitahuje jako formát povahy TRASH / TREASURE.
Animovaný.gif je vizuální perpetuum mobile minimálního datového obsahu.

Text / Black Media