En
Fb.

Molekula vody

Ivan Svoboda

03.03. – 30.03.14

Série fotografií Molekula vody vypraví krátký příběh o člověku, který uvažuje racionálně, ale hledá jednu konkrétní molekulu vody. Tento člověk začal svůj pokus u Želivky.
Výstava “Molekula vody” je fotografická výstava. Jsou na ni fotografie zavěšené na zdi pomocí hřebíků. Návštěvník by se na ně měl tedy dívat. Visí ve výšce očí. Na některých fotografiích jsou i texty, takže návštěvník by měl i číst. Může česky i anglicky. Může posoudit zdali je černobílé pojetí lepší než barevné. Rozměry jsou u všech fotografií stejné, takže u této veličiny není třeba moc přemýšlet. Fotografie vznikly klasickou analogovou cestou s přispěním digitálních pomůcek. Jsou to tedy fotografie zvětšené z negativů.
Lesknou se.
Pracovní proces na “Molekule vody” byl totožný jako při tvorbě videí, kterým se autor věnuje nejvíce. Po nalezení vhodného námětu, vznikl psaný text popisující příběh. Následovalo hledání formy zobrazení, které by podpořilo obsah. Když byly obě vrstvy domyšlené následoval proces realizace. V tomto případě fotografování, které se několikrát opakovalo.
Ivan Svoboda se dlouhodobě věnuje tvorbě videí, kde postprodukci omezuje pouze na důkladný střih. Vyhýbá se digitálním efektům, gradingu a pod. Jediným zásahem bývá vkládání textu do obrazu. Preferuje aranžovanost a přirozené nedokonalosti scén. Fotografické cykly jsou tedy určitým vyústěním jeho předchozích zkušeností a tvoří novou paralelu k výstupům, které dosahoval pomocí pohyblivého obrazu.
Přestože vzniklo na stejný námět i video “Molekula vody”, výstava v galerii Entrance je pojata pouze jako fotografická a využívá jednoduchost galerie, kde je na jedné straně zeď a na druhé jsou okna směřující do zahrady Břevnovského kláštera.