En
Fb.

Okno

Iveta Pilařová

21.07. – 30.07.06

Projekt Okno je malovanou sérií obrázků formátu A3 a A4 na kartonový papír. Autorka zde prezentuje něco zdánlivě velmi banálního jako je výhled z okna druhého patra činžovního domu. Tato práce má charakter diáře. Vznikl časosběrný materiál o životě jedné neatraktivní křižovatky velkoměsta v období od 18. listopadu 2002 do 27. srpna roku 2004. Tato série ale působí dojmem, že není nikdy ukončena.
Projekt se stal obsesí – pozorovatelskou zálibou. Ze sezení u okna se stává příjemná rutina a je-li pozorování nastartováno, nelze ho přerušit. Je fascinující znova a znova sledovat a zachycovat nový – jiný obraz ulice, každodennost, spěch lidí, běžný život, nudu… Zdá se, že jedinou akcí výhledu je magneticky přitažlivý proces stavby – dělníci, stroje, jeřáby. Stejně přitažlivý je však i prostý pohyb a projev lidí, můžeme nahlédnout do oken jejich bytů a sledovat jejich soukromí jako televizní seriál. Jako bychom byli nezúčastněni, ale oprávněni.
Rutinní každodennost, nuda, pracovní povinnosti, atmosféra ulice, obyčejný život, nepatrný posun, padesátkrátdvakrát zaznamenaný téměř stejný pohled ven z okna. Projekt vznikal dva roky, obrázky jsou opatřeny datumem svého vzniku a osobními glosami. Někdy je třeba zaznamenat něco stokrát, aby to dostalo svůj smysl.

Iveta Pilařová