En
Fb.

Studium

Vasil Artamonov

13.09. – 14.10.18

V případě vznikající série obrazů, jejíž část je představena na aktuální výstavě Studium v galerii Entrance, se Vasil Artamonov zabývá tématem portrétu a autoportrétu. Desítky pomalovaných desek s ambicí namalovat lepší obraz než ten předešlý, dalo vzniknout kvalitní malířské práci.

Vasil Artamonov pracuje převážně v ateliéru, který sdílí se svým dlouholetým kolegou Alexeyem Klyuykovem. V ateliéru probíhají pravidelné schůzky, scházejí se zde jejich přátelé a dochází ke společným diskuzím. Právě tato setkávání se stala pro Artamonova impulsem k vytváření portrétních obrazů svých přátel. Jeho snahou však není malovat portrétní studie, nýbrž uvolněné obrazy plné formálních experimentů a odkazů na malířskou tradici, především tvorbu vybraných modernistů 20. století. Vasil Artamonov tak čelí minulosti zvoleného média a skrze své bravurní malířské dovednosti vytváří nové obrazové kvality.

Důležitým rysem výstavy je pak autorovo rozhodnutí zapojit obrazy do site specific instalace, která vznikla přímo pro daný prostor galerie Entrance. Jednotlivé malby se tak stávají součástí většího celku, který jim dává možnost nového čtení.

Výstava je výsledkem spolupráce pedagoga Fakulty výtvarných umění v Brně Vasila Artamonova (vystavující) a jeho bývalého studenta Marka Tischlera (kurátor).

Marek Tischler

 

 

Spolek finančně podpořila MČ Praha 6, Magistrát hl. města Prahy, Ministerstvo kultury ČR a Nadace pro současné umění Praha, GESTOR ochranný svaz autorský.