En
Fb.

Cena Jindřicha Chalupeckého / Finále 2007

Pavla Sceránková

25.10. – 02.12.07

Prezentace Pavly Scerankové jako jedné z finalistek Ceny Jindřicha Chalupeckého 2007.

————————————————–

„Naše oči se nejen bez ustání pohybují, ale činí tak i naše hlava a celé tělo. Sítnice je tedy vůči snímanému prostředí v neustálém pohybu. Tato trvalá mobilita by se mohla jevit jako zdroj vizuálního hluku, jehož důsledky by bylo třeba zmírňovat. Při umělé stabilizaci sítnicového obrazu pomocí složitých zařízení bylo ovšem dokázáno, že přibližně už po jedné sekundě docházelo k rychlé ztrátě barvy i tvaru obrazu, který byl postupně zahalen do jakési mlhy. Pohyby sítnice jsou tedy pro vnímaní naprosto nezbytné.“
/Jacques Aumont, Obraz. 1.3.2 /

Zaujíma ma, ako si vyberáme, čo vnímať a čo nie. Prečo sa situácie, do ktorých sa denne dostávame, občas stanú “udalosťami” a ako sa tieto “udalosti” uchovávajú v pamäti. Pokúšam sa nájsť tvar pocitu, ktorý moje spomienky vyvolávajú. Chcem, aby sa vzniknuté veci netýkali iba mňa, ale stali sa novým slovom v reči, ktorej ľudia rozumejú. Aj napriek tomu, že toto slovo znamená niečo, s čím sa ešte nestretli, alebo, čo vôbec neexistuje.

Z inej strany moju prácu silně ovplivňuje podvedomý strach z istých „objemov“, ktoré sa môžu stať situáciami, prípadne procesmi. Je to strach z neprimeranosti – nadrozmernej neúnosnej a prázdnej. Z energie, ktorej potenciál sa len hromadí a prejaviť sa môže v každej chvíly.

Pavla Scerankova