En
Fb.

Fake Off!

Mikuláš

05.05. – 25.05.08

Mikulášova výstava Fake off!, reaguje na stále se zrychlující dobu, která přináší dokonalé technologie, které mají zlepšit a zkvalitnit komunikaci. Paradoxně opak je pravdou.
Lidé si lépe nerozumí a naopak ani tuto potřebu nemají, dávají přednost zprostředkované komunikaci, před osobním prožitkem.
Na výtvarné scéně se rozmohl syndrom umění konceptů, konceptů složitých, uvědomělých témat. Nemohu si pomoci, zdá se mi, že z velké časti se nejedná o nic jiného, než o rádoby inteligentní řečičky, slova bez sdělení podstaty. Umělé navození důležitých sdělení, postrádá to nejzákladnější, osobní přístup. Tímto znečitelněním se v podstatě zapře funkce umění, to jest působení na diváka a komunikace s ním.
Umění promlouvá vlastním jazykem, má moc nás oslovit kdekoliv na světě.
Mikuláš buduje prostor, pohrává si s ním, podobně jako když si děti hrají se stavebnicí. Staví celá města a v zápětí je boří, zůstávají jen trosky, na kterých roste něco nového. Stejně tak se boří svět slov, zůstává propast komunikační nedůvěry a chaosu.
…………………………………………………. na počátku bylo slovo, bude i na konci ………………………………………………..

Vizuální hra smyslů, vypouští slovo, kterému nedůvěřuje. Na jeho místo používá všech smyslů, zvuků, vjemů, světel, která nás vtáhnou do prostorů jiné atmosféry.
S oblibou zkoumá vnitřní krajiny a jejich spletité hranice. Pohrává si s tématikou šílenství a anomálií, v kontextu na to co je považováno za běžné. Šílenství má dvě ohniska, vnitřní a vnější. První je to, které máme každý zakódovaný někde v nitru a druhé je to, ve kterém žijeme. Hranice mezi oběma se často překrývají, mnohdy nevíme kde jedna začíná a druhá končí.
Specifická vizuální otevřenost,bývá kritizována, nepochopena. Jaká ve skutečnosti je? čím je?co se nám snaží sdělit? Není podstatné. Samotnou podstatou je vnímání.
Ač výrazovým prostředkem je agresivní vizualita, Mikulášova malba nepostdá jemných témat. Nebojí se mluvit bez příkras o všem, duši,mysli, lásce, vášni. O životě takovém jaký je. Je jen na nás nebát se vnímat smysly.

Text / Taťána Morová